نورپردازی ساختمان تجاری اداری عالی قاپو

نورپردازی ساختمان تجاری اداری عالی قاپو

نورپردازی نما3
توضیحات پروژه
محدوده سعادت آباد
مجتمع تجاری اداری با نمای رومی

توضیحات نورپردازی نمای ساختمان:

پروژه نورپردازی مجتمع اداری تجاری عالی قاپو با توجه به کاربری مجموعه کارفرما از ابتدا اصرار به اجرای یک طرح نورپردازی خاص با ویژگی های منحصر بفرد در محدوده پروژه بود. از آنجایی که یکی از اهداف نورپردازی در پروژه های اداری تجاری جلب هرچه بیشتر توجه ناظران و عابرین می باشد لذا می توان از نورپردازی دینامیک و متغیر برای رسیدن به این هدف بهره بود. با توجه به این توضیحات و همچنین با توجه به معماری نما کارشناسان نورپردازی نما ی ساختمان در مجموعه نور صبا پیشنهاد خود را بر اساس نورپردازی متغیر آدرس پذیر ارائه دادند.
به این ترتیب که هر لاین افقی موجود در نما بر روی هر پیشانی ساختمان یک پیکسل در نظر گرفته شده و نمام چراغ های موجود در آن با یک دستور افکت نورپردازی را اجرا میکنند. یعنی در هر لحظه چراغ های هر لاین دارای یک رنگ خاص بوده و با یک دستور تغییردر طیف نور و شدت نوری آن ها اعمال می شود و همچنین به هرلاین می توان دستوری مستقل از لاین های دیگر داد.
نکته دیگر نورپردازی نما ی این ساختمان با توجه به رومی بودن سبک معماری آن المان های موجود در نما برای نورپردازی هدفگذاری شده که به این ترتیب ادوات در مکان این المان ها کارگذاشته شده و ستون ها و نرده ها و قاب های طراحی شده در نما را نورپردازی کرده اند.

محصولات به کار رفته:

1. پروژکتور LED
2. والواشر LED
3. چراغ دفنی و سقفی
4. سیستم مرکزی آدرس پذیر

تصاویر پروژه

نکاتی در زمینه نور پردازی ساختمان تجارتی

ایجاد جلوه ویژه از یک مجموعه ساختمانی با نورپردازی نمای خارجی آن، از راه های مختلفی قابل برنامه ریزی و اجراست. منظور از جلوه یا image معمولا دیدی است که از فواصل دور و از نقاط مختلف شهر از این لکه های نورانی با ساختمان های نور پردازی شده بوجود می آید. یکی از مثال های این سیستم، نور پردازی نمای ساختمان زمردین شش وجهی و مجموعه هتل Pan Pacific است که با پوشش سبز نور ننون درخشنده مشخص می شود. جلوه خاص معمارانه ای که از نورپردازی ویژه ساختمان بانک ملی Fleet و BP America ایجاد شده، به هر بیننده ای کمک می کند که در زمان شب به راحتی این مجموعه ها را از ساختمان ها و آسمانخراش های اطرافشان تشخیص دهند. محدودیت های محل استقرار پایه های روشنایی نور پردازی خارجی را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. نمونه این مورد را در ساختمان NEC در توکیو و به دنبال انتخاب سیستم فشار قوی نور گزنون می بینیم که ستون های بی نظیر نور، سطح نمای ساختمان را فرا می گیرند.نورپردازی ساختمان های تجاری
نورپردازی متحرک در نورپردازی ساختمان تجاری ایده دیگری است که امروزه برای ایجاد جلوه های جذاب و تصویر ذهنی در سیستم نورپردازی ساختمان ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. نمونه این مسأله در ساختمان موشک مانند برج میان ایالتی کالیفرنیای شمالی بکار رفته است که ستون هایی نوری که از اجزای سازه ای بنا بصورت جداگانه ساطع می شوند، در میان پیکره های مستقر در محوطه Regent Court حرکت می نمایند و به نوعی تابش آفتاب را شبیه سازی می کنند.
معمولا یک نورپردازی موفق و حرفه ای، دسترسی های جلوخان بنا و مسیرهای ورودی ساختمان را با نمای خارجی آن پیوند می دهد. این ارتباط را به خوبی می توان در Prudential Plaza و Landmark Centre دید. در این دو پروژه طراحی معماری و فضاهای عمومی هم سطح خیابان با یک سیستم نورپردازی موفق با هم تلفیق شده اند. ساختمان bioMerieux نمونه دیگری از نورپردازی ساختمان ها را به نمایش می گذارد. در این مجموعه به طراحی داخلی پروژه به همان اندازه توجه شده که نمای خارج در بیرون. همین توجه دقیق و برخورد حساس است که باعث خلق تصویری بی نظیر از منظره شب این مجموعه شده است. این تصویر، تلفیق زیبایی است از نوار روشن خطوط پله های برقی که از میان نمای سرتاسر شیشه ای ساختمان دیده می شوند و ستون عمودی از نور که در پوسته بیرونی ساختمان می درخشد.

UA-106955259-1 //]]>