نورپردازی گلخانه (لامپ رشد گیاه)

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه نوع خاصی از چراغ ال ای دی می باشد که جهت تقویت روند فتوسنتز و سرعت بخشیدن به فرآیند رشد گیاه تولید شده است. همانطور که میدانیم نور خورشید ترکیبی از تمامی طول موج های طبیعت می باشد. در حالی که در لامپ های مخصوص رشد گیاه فقط آن طول موج های را که گیاهان جهت عمل فتوسنتز نیاز دارند وجود دارد. به همین دلیل نوع نور ساطع شده از لامپ رشد گیاه تا حدی با نور تولید توسط سایر منابع نور LED (پروژکتور ال ای دی ، لامپ ال ای دی و …) تفاوت دارد. جهت بررسی جامع در این زمینه مقاله نور برای رشد گیاه و راهنمای انتخاب لامپ رشد را مطالعه نمایید. در ادامه انواع چراغ های فتوسنتز را در مدل ها ، سایزها و توان های گوناگون مشاهده فرمایید:

پرسش های متداول در زمینه نحوه عملکرد لامپ رشد گیاه:

تفاوت نور لامپ LED معمولی و نور لامپ رشد گیاه (LED مخصوص فتوسنتز) چیست؟

لامپ LED معمولی مانند سایر منابع نوری ، نور آفتابی یا مهتابی دارد. این نوع نور مانند نور خورشید شامل ترکیب تمام طول موج های طبیعت می باشد. چه آنهایی که گیاه برای فتوسنتز نیاز دارد چه آنهایی که کروفیل های موجود در گیاه هیچگونه جذب انرژی از آنها ندارند و کاملا خنثی عمل میکنند. ولی لامپ رشد گیاه LED فقط طول موج هایی را تولید میکند که گیاهان جهت فتوسنتز به آنها نیاز دارند. (مهم ترین این طول موج ها 660، 630 ، 460 و 430 نانومتر می باشند). بهم دلیل مقدار زیادی از نور تولید شده توسط لامپ رشد گیاه LED بوسیله گیاه جذب میشود و سرعت فتوسنتز گیاه را افزایش میدهد.

بهترین فاصله میان لامپ رشد گیاه و خود گیاه چقدر است؟

بهترین فاصله مقداری است که حداکثر نور تولید شده با حداکثر انرژی به گیاه برسد. این فاصله در حدود 30 تا 40 سانتی متر از خود گیاه می باشد. هر چه این فاصله بیشتر شود نور ضعیفتری به گیاه میرسد و طبیعاتاً عمل فتوسنتز ضعیفتر انجام میشود. مشکل دیگری که در این حالت پیش می آید این است که به این دلیل که در فاصله نزدیک به لامپ نور مناسب و قوی تری وجود دارد، گیاه دنبال یافتن نور حرکت میکند و اصطلاحاً دچار رشد علفی میشود. یعنی گیاه بدون برگ و با ساقه های نازک بلند میشود.

آیا لامپ رشد گیاه برای هر گیاهی قابل استفاده است؟

طول موج های مورد نیاز جهت فتوسنتز در انواع گیاهان تا 80 درصد مشترک می باشد. فقط در گیاهان مختلف با توجه به اینکه این گیاهان گلدهی یا میوه دهی دارند یا خیر در حدود 20 درصد تفاوت وجود دارد. که از آنجایی که لامپ های رشد گیاه بنا بر سفارش تولید میشوند ، تمام طول موج های مورد نیاز با توجه به نوع گیاه در لامپ رشد گیاه قرار میگیرد. بنابراین لامپ رشد گیاه برای ایجاد عمل فتوسنتز در انواع گیاهان از جمله میوه ها و سبزیجات خانگی و آپارتمانی و … مناسب است.

آیا لامپ رشد گیاه به چشم آسیب میزند؟

به طور کلی بهتر است به هیچگونه منبع روشنایی به طور مستقیم نگاه نکنید. زیرا میتواند باعث خیرگی شود. لامپ رشد گیاه نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم در هنگامی که کنار هر منبع نوری کار میکنید، از چشم خود محافظت کنید. ولی شایان ذکر است که لامپ رشد گیاه LED شامل طول موج مضر برای انسان نیست.

تاثیر لامپ رشد گیاه در فاز رشد چگونه است؟

مزایای لامپ رشد گیاه LED از همان فاز رویشی آغاز میشود. با استفاده از لامپ رشد گیاه LED علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق ، از ابتدا با ایجاد یک نور عمیق آبی ، چرخه رشد سالم آغاز میشود. همچنین نورهای مادون قرمز (IR) نقش مهمی در رشد سلولها و مقاومت ساقه در طول رشد رویشی دارند.
زمان نوردهی مناسب برای گیاهان 16 تا 18 ساعت در طول شبانه رو میباشد. ولی حتی میتوانید در تمام شبانه روز نیز چراغ رشد گیاه را روشن نگهدارید. هرچند زمان توصیه شده برای نوردهی در فاز رویشی 16 ساعت می باشد. این چرخه زمانی شرایطی مانند تابستان با روزهای طولانی را شبیه سازی میکند.
پس از 4 تا 8 هفته از رشد رویشی گیاهان وارد مرحله گلدهی میشوند. غنچه های کوچک نشان دهنده آمادگی گیاه برای وارد شدن به مرحله بعدی رشد هستند. اگر مایل به داشتن گیاهان بزرگتر هستید در این مرحله نیز شرایط نوردهی قبل را حفظ کنید. در غیر این صورت به مرحله گلدهی سوئیچ کنید. غنچه های معمولا به یک تا دو هفته زمان نیاز دارند تا آماده گلدهی شوند. بعد از این مدت جهت انتقال به مرحله گلدهی ، دوره های نوردهی را به 12 ساعت در روز کاهش دهید.

تاثیر لامپ رشد گیاه در مرحله گلدهی چگونه است؟

لامپ های رشد گیاه بسته به اینکه چند ساعت در طول شبانه روز روشن باشند ، میتوانند نور خورشید را در فصول مختلف شبیه سازی کنند. در فاز گلدهی ، دوره نوردهی را به 12 ساعت در شبانه روز کاهش دهید. در این مرحله چگالی نور قرمز و نور مادون قرمز افزایش می یابد. که این امر سبب تقویت گلدهی میشود.
گلدهی معمولا هشت هفته یا بیشتر طول میکشد. در طول گلدهی ، الگوهای رشد و تغییرات شیمیایی در گیاهان آشکار می شوند. ساقه ها طولانی می شوند. برگ ها رشد میکنند. رشد گلها در ابتدا سریع بوده و سپس کند میشود. جذب فسفر و پتاسیم برای افزایش شکل گیری گل افزایش می یابد. مواد مغذی گیاه باید در هنگام گل دهی از نیتروژن کم و پتاسیم و فسفر بیشتری داشته باشند.

نورپردازی گلخانه لامپ رشد گیاه

علت تاثیر لامپ رشد گیاه در فتوسنتز و نقش آن در نورپردازی گلخانه LED – LED growing light

همانطور که می دانید نور خورشید باعث عمل فوتوسنتز در گیاهان می گردد و لذا در مکان هایی که به هر علت نور طبیعی خورشید وجود ندارد این عمل توسط نورپردازی گلخانه به وسیله لامپ رشد گیاه و ایجاد نور مصنوعی انجام می گیرد. نورپردازی گلخانه در صورت استفاده صحیح برای گیاه بسیار مفید می باشد و میتواند جایگزین مناسبی برای آفتاب باشد، که به آنها نور سرد میگویند، یعنی آسیبهایی که نور شدید خورشید ایجاد می کنند را ندارند (آفتاب سوختگی).

عمل فتوسنتز
برای اینکه بتوانیم نور مناسب برای گیاهان را توسط لامپ رشد گیاه تامین کنیم ابتدا نیاز است مختصری در مورد عمل فتوسنتز بدانیم.
فتوسنتز (photosynthesis) فرآیندی زیست شیمی است که در آن،انرژی نور توسط گیاه به انرژی شیمیای ذخیره‌شده در مواد غذایی تبدیل می‌شود. این تبدیل توسط کلروفیل صورت می گیرد. در گیاهان بیش از سیزده نوع مختلف کلروفیل وجود دارد. که مهمترین آنها کلروفیل نوع A و کلروفیل نوع B می باشد. شایان ذکر است که درصد وجود انواع مختلف کلروفیل در گیاهان مختلف متفاوت است و هر نوع کلروفیل به طیف خاصی از نور واکنش نشان می دهد و آن را تبدیل به انرژی می کند. همچنین برخی از طیف های نور بر تمامی انواع کلروفیل بی اثر بوده و توسط گیاه جذب نمی شوند.

طیف نور مناسب در لامپ رشد گیاه برای جهت حداکثر بازدهی (نورپردازی گلخانه):
با توجه به اینکه انواع مختلف گیاه به طیف های مختلف نور واکنش نشان می دهند نور طبیعی خورشید به دلیل داشتن طیف کامل نور، نوری مناسب برای رشد گیاه می باشد. شایان ذکر است که عدم توانایی در کنترل شدت و کنترل ساعات تابش نور خورشید از نقاط ضعف آن به شمار می رود زیرا می تواند باعث ایجاد آفتاب سوختگی گیاه گردد.
حال در طرحی مناسب برای ایجاد نور مصنوعی توسط لامپ رشد گیاه و چراغ های رشد، ابتدا باید با توجه به نوع گیاه، نوع کلروفیل های مهمتر در آن گیاه مشخص گردد.
سپس با توجه به اینکه آن کلروفیل های مشخص شده به کدام طیف نور واکنش نشان می دهند، آن طیف نور را در چراغ یا پروژکتور طراحی شده تقویت نمود. با توجه به آزمایش های انجام شده موثرترین طول موج ها برای فتوسنتز در اکثر گیاهان طول موج های ۶۳۰ ، ۶۶۰ ، ۴۳۰ و ۴۵۰ نانومتر می باشد. که البته طیف ۶۶۰ نانومتر اثر گذاری بیشتری دارد و درصد شدت آن در لامپ های مخصوص رشد گیاه بیشتر است.

انواع مختلف منابع ایجاد نور مصنوعی برای رشد گیاه (نورپردازی گلخانه):
نور مصنوعی میتواند نور مهتابی، لامپهای کم مصرف ، چراغ LED رشد گیاه و لامپ سدیمی فشار بالا باشد.
انواع لامپ های گازی به دلیل ایجاد گرمای شدید در حین کار مشکلات متعددی را برای گل خانه داران ایجاد کرده اند. لامپ های رشته ای قدیمی نیز بدلیل بازده بسیار پایین ( تبدیل ۹۵% انرژی به حرارت) مناسب نمی باشند. در مورد لامپ های مهتابی و کم مصرف می توان گفت بدلیل دارا بودن طیف نسبتا کاملی از نور از نور خوبی برخوردار می باشند ولی بدلیل عدم توانایی در کنترل طیفی آن (عدم توانایی در تقویت یک طیف خاص و تضعیف طیف دیگر با توجه به نوع گیاه و نوع کلروفیل آن) از بازده پایینتری نسبت به نور LED برخوردار میباشند.
با توجه به توانایی کامل در کنترل طیف نور تابیده شده در لامپ LED رشد گیاه و همچنین بازده بسیار بهتر آن از نظر میزان مصرف انرژی نسبت به سایر منابع نور، چراغ LED رشد گیاه در تولید نور مصنوعی بسیار مورد استقبال مجموعه داران قرار گرفته اند.
از دیگر مزایای لامپ رشد گیاه LED گرمای تولیدی بسیار پایین آن در مقایسه با انواع لامپ های گازی می باشد. به همین دلیل این امکان وجود دارد که لامپ LED را در فاصله بسیار نزدیک (۲۰ تا ۳۰ سانتی متر) گیاه قرار دارد. که در نتیجه از هدر رفت نور جلوگیری شده و نور با حداکثر تمرکز به گیاه می تابد.

لامپ رشد گیاه:

انواع بسیار گوناگونی از لامپ های رشد گیاه در بازار وجود دارد. بسیاری از افراد جنبه های فنی و حرفه ای این لامپ ها را نمی دانند.

پیدا کردن بهترین نوع لامپ رشد گیاه ممکن است کمی چالش برانگیز باشد.

انواع مختلف چراغ های رشد گیاه موجود در بازار دارای ویژگی ها و قابلیت های گوناگونی هستند.

لامپ های رشد گیاه بیشترین کاربرد را در موقعیت های مختلف دارند. متاسفانه بعضی از انواع این لامپ کارآیی لازم و کافی را ندارند. وقتی شما برای خرید لامپ رشد گیاه هزینه می کنید، باید مطمئن شوید که این لامپ بیشترین کارآمدی را برای رشد گیاه شما را دارد.

خرید لامپ رشد گیاه مورد نظر نباید اینقدر چالش برانگیز باشد!  با مطالعه ادامه این متن شما قادر خواهید بود بهترین و مناسب ترین نوع لامپ رشد گیاه مورد نظر خودتان را تهیه کنید.

 فاکتور های متفاوتی هستند که شما پیش از انتخاب بهترین نوع لامپ رشد گیاه باید آن ها را مد نظر بگیرید:

نکات مهم در انتخاب لامپ رشد گیاه

سایز باغ:

ابعاد و اندازه های باغ شما عامل تعیین کننده مهمی در انتخاب مناسب ترین نوع لامپ رشد گیاه برای شما هستند.

سایز های موجود از این نوع لامپ دارای ابعاد و اندازه های متفاوتی هستند و زاویه تحت پوشش آن ها گوناگون است.

محیط تحت پوشش لامپ تحت تاثیر عامل های مختلفی نظیر ابعاد لامپ، طراحی لنز های لامپ و زاویه ی تحت پوشش آن ها است.

آن دسته از لامپ هایی که ابعاد بزرگ تر، لنز هایی با طراحی منعکس کننده، و زاویه ی پوشش دهی بالاتری دارند، کارآمد تر هستند.

 شما به لامپی نیاز دارید که بتواند تمام باغ شما را تحت پوشش قرار دهد. به هر عنوان لامپ شما باید زمان کافی را صرف کنید و بهترین نوع موجود را متناسب با ابعاد باغ خود تهیه کنید.

مرحله رشد:

این چراغ ها برای گیاه ها در مرحله های مختلف رشد آن ها موثر است.

این اطلاعات در بسته بندی چراغ شما موجود است.

مطمئن شوید که مناسب ترین نوع لامپ را تهیه می کنید.

در حالت کلی، گیاه های جوان تر نسبت به گیاه های مسن تر و بزرگ تر به نور کمتری نیاز دارند. به طور معمول نور زیاد و شدید آسیب دیده و از بین می روند.

اگر شدت نور پردازی کم باشد ممکن است هیچ تاثیری در رشد گیاه های بالغ نداشته باشد.

نوع گیاه:

گیاه های مختلف به انواع مختلفی از لامپ رشد گیاه نیاز دارند.

گیاه های هیدروپونیک و گیاه های خاکی متداول ترین انواعی هستند که ما در خانه هایمان نگهداری می کنیم.

لامپ هایی هستند که به طور خاص برای گیاهان هیدروپونیکی طراحی شده اند. پیدا کرده نوع مناسب چراغ رشد گیاه می تواند در بهبود کیفیت رشد گیاه شما موثر باشد.

مصرف انرژی لامپ رشد گیاه:

کاملا واضح است که لامپ رشد گیاه به طور اجتناب پذیری انرژی مصرف می کنند.

اما این قبض های برق نیستند که هزینه زیادی دارند.

به هر عنوان شما باید بتوانید نور کافی برای رشد گیاه را فراهم کنید ولی لامپ شما نباید بیش از حد انرژی مصرف کند.

برای رشد گیاه در در مقیاس بزرگ تر شما به نور بیشتری احتیاج دارید که برق بیشتری هم مصرف می کند.

لامپ رشد گیاه شما باید بتواند برق مورد نیاز خود را تامین کند. خوشبختانه لامپ های نسل جدید و LED نسبت به لامپ های قدیمی تر برق کمتری مصرف می کنند.

محل نصب مناسب:

باغ ها یا سرپوشیده هستند و یا سر باز. اگر باغ شما از نوع سرباز است، باید لامپ های از نوع ضد آب تهیه کنید.

لامپ رشد شما با آب باران و گرد و غبار محیط در ارتباط است. لامپ شما باید در مواجهه با چنین شرایطی مقاوم باشد و به هیچ عنوان آسیب نبیند.

لامپی که یک روز هم دوام نیاورد به هیچ  درد شما نخواهد خورد.

باید مکانی دارای موقعیت مناسب برای نصب چراغ خود پیدا کنید.

قیمت:

قیمت تعیین کننده نهایی برای خرید لامپ رشد گیاه مورد نظر شما است.

این مهم است که کیفیت چراغ را فدای قیمت آن نکنید.

زمان کافی را برای مقایسه بهترین نوع چراغ متناسب با بودجه خود صرف کنید.

لامپ ها با مارک های مختلف کیفیت و کارآیی متفاوتی دارند که باید در نظر بگیرید کدام نوع برای شما مناسب تر است.

نتیجه گیری:

مطالبی که در بالا عنوان شد باید به شما کمک کند بهترین نوع لامپ رشد گیاه مناسب خود را پیدا کنید. اینبار یافتن لامپ رشد مورد نظر شما نباید به سختی قبل باشد زیرا همانطور که در متن گفته شد هدف راهنمایی شما در یافتن بهترین نوع بوده است.

در پایان باید گفت جایگزینی لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های LED مخصوص فتوسنتز در گلخانه‌ها، علاوه بر اینکه موجب کاهش حدودا ۶۰ درصدی مصرف برق می­گردد همچنین موجب روشد بهتر و یکنواخت گیاهان می­گردد.

این شرکت با توجه به تجربه و توانایی کارشناسان خود در زمینه طراحی نور مصنوعی ارائه کننده انواع مختلف پروژکتور ، چراغ و لامپ را در اشکال مختلف و با توجه به نوع گیاه برای مکان های مختلف از جمله گلخانه ها و گیاهان آپارتمانی و … می باشد. لازم به ذکر است که در صورت نیاز این محصولات به همراه ریموت کنترل ارائه می گردد تا تنظیم شدت نوردهی در دوره های مختلف رشد گیاه برای رسیدن به حداکثر بازدهی مقدور باشد. در ادامه چند نمونه از محصولات تولید شده توسط این شرکت را مشاهده کرده و همچنین به چند مورد از مزایای نورپردازی گلخانه و ایجاد نور مناسب جهت رشد گیاه و حداکثر فوتوسنتز با سیستم ال ای دی اشاره می شود.

مزایای لامپ رشد LED نسبت به سایر منابع نور:

طول موج مناسب،  بازده نوری بالا، گرمای تابشی و محیطی کم، عدم وجود مواد خطرناک برای محیط زیست، طول عمر،  قابلیت تنظیم زاویه تابش و شدت نور، نور یکنواخت،  افت نوری کم

دیدن ویدئو زیر جهت آشنایی با روند پیشرفت نور مصنوعی در سایر کشورها خالی از لطف نیست.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

UA-106955259-1 //]]>