نورپردازی گلخانه (لامپ رشد گیاه)

لامپ رشد گیاه

لامپ رشد گیاه نوع خاصی از چراغ ال ای دی می باشد که جهت تقویت روند فتوسنتز و سرعت بخشیدن به فرآیند رشد گیاه تولید شده است. همانطور که میدانیم نور خورشید ترکیبی از تمامی طول موج های طبیعت می باشد. در حالی که در لامپ های مخصوص رشد گیاه فقط آن طول موج های را که گیاهان جهت عمل فتوسنتز نیاز دارند وجود دارد. در ادامه انواع چراغ های فتوسنتز را در مدل ها ، سایزها و توان های گوناگون مشاهده فرمایید:

 

نورپردازی گلخانه لامپ رشد گیاهعلت تاثیر لامپ رشد گیاه در فتوسنتز و نقش آن در نورپردازی گلخانه LED – LED growing light

همانطور که می دانید نور خورشید باعث عمل فوتوسنتز در گیاهان می گردد و لذا در مکان هایی که به هر علت نور طبیعی خورشید وجود ندارد این عمل توسط نورپردازی گلخانه به وسیله لامپ رشد گیاه و ایجاد نور مصنوعی انجام می گیرد. نورپردازی گلخانه در صورت استفاده صحیح برای گیاه بسیار مفید می باشد و میتواند جایگزین مناسبی برای آفتاب باشد، که به آنها نور سرد میگویند، یعنی آسیبهایی که نور شدید خورشید ایجاد می کنند را ندارند (آفتاب سوختگی).

عمل فتوسنتز
برای اینکه بتوانیم نور مناسب برای گیاهان خود تهیه کنیم ابتدا نیاز است مختصری در مورد عمل فتوسنتز بدانیم.
فتوسنتز (photosynthesis) فرآیندی زیست شیمی است که در آن،انرژی نور توسط گیاه به انرژی شیمیای ذخیره‌شده در مواد غذایی تبدیل می‌شود. این تبدیل توسط کلروفیل صورت می گیرد. در گیاهان بیش از سیزده نوع مختلف کلروفیل وجود دارد. که مهمترین آنها کلروفیل نوع A و کلروفیل نوع B می باشد. شایان ذکر است که درصد وجود انواع مختلف کلروفیل در گیاهان مختلف متفاوت است و هر نوع کلروفیل به طیف خاصی از نور واکنش نشان می دهد و آن را تبدیل به انرژی می کند. همچنین برخی از طیف های نور بر تمامی انواع کلروفیل بی اثر بوده و توسط گیاه جذب نمی شوند.

طیف نور مناسب در لامپ رشد گیاه برای جهت حداکثر بازدهی (نورپردازی گلخانه):
با توجه به اینکه انواع مختلف گیاه به طیف های مختلف نور واکنش نشان می دهند نور طبیعی خورشید به دلیل داشتن طیف کامل نور، نوری مناسب برای رشد گیاه می باشد. شایان ذکر است که عدم توانایی در کنترل شدت و کنترل ساعات تابش نور خورشید از نقاط ضعف آن به شمار می رود زیرا می تواند باعث ایجاد آفتاب سوختگی گیاه گردد.
حال در طرحی مناسب برای ایجاد نور مصنوعی در چراغ های رشد، ابتدا باید با توجه به نوع گیاه، نوع کلروفیل های مهمتر در آن گیاه مشخص گردد.
سپس با توجه به اینکه آن کلروفیل های مشخص شده به کدام طیف نور واکنش نشان می دهند، آن طیف نور را در چراغ یا پروژکتور طراحی شده تقویت نمود. با توجه به آزمایش های انجام شده موثرترین طول موج ها برای فتوسنتز در اکثر گیاهان طول موج های ۶۳۰ ، ۶۶۰ ، ۴۳۰ و ۴۵۰ نانومتر می باشد. که البته طیف ۶۶۰ نانومتر اثر گذاری بیشتری دارد و درصد شدت آن در لامپ های مخصوص رشد گیاه بیشتر است.

انواع مختلف منابع ایجاد نور مصنوعی برای رشد گیاه (نورپردازی گلخانه):
نور مصنوعی میتواند نور مهتابی، لامپهای کم مصرف ، چراغ LED رشد گیاه و لامپ سدیمی فشار بالا باشد.
انواع لامپ های گازی به دلیل ایجاد گرمای شدید در حین کار مشکلات متعددی را برای گل خانه داران ایجاد کرده اند. لامپ های رشته ای قدیمی نیز بدلیل بازده بسیار پایین ( تبدیل ۹۵% انرژی به حرارت) مناسب نمی باشند. در مورد لامپ های مهتابی و کم مصرف می توان گفت بدلیل دارا بودن طیف نسبتا کاملی از نور از نور خوبی برخوردار می باشند ولی بدلیل عدم توانایی در کنترل طیفی آن (عدم توانایی در تقویت یک طیف خاص و تضعیف طیف دیگر با توجه به نوع گیاه و نوع کلروفیل آن) از بازده پایینتری نسبت به نور LED برخوردار میباشند.
با توجه به توانایی کامل در کنترل طیف نور تابیده شده در لامپ LED رشد گیاه و همچنین بازده بسیار بهتر آن از نظر میزان مصرف انرژی نسبت به سایر منابع نور، چراغ LED رشد گیاه در تولید نور مصنوعی بسیار مورد استقبال مجموعه داران قرار گرفته اند.
از دیگر مزایای لامپ رشد گیاه LED گرمای تولیدی بسیار پایین آن در مقایسه با انواع لامپ های گازی می باشد. به همین دلیل این امکان وجود دارد که لامپ LED را در فاصله بسیار نزدیک (۲۰ تا ۳۰ سانتی متر) گیاه قرار دارد. که در نتیجه از هدر رفت نور جلوگیری شده و نور با حداکثر تمرکز به گیاه می تابد.

در پایان باید گفت جایگزینی لامپ‌های قدیمی با لامپ‌های LED مخصوص فتوسنتز در گلخانه‌ها، علاوه بر اینکه موجب کاهش حدودا ۶۰ درصدی مصرف برق می­گردد همچنین موجب روشد بهتر و یکنواخت گیاهان می­گردد.

این شرکت با توجه به تجربه و توانایی کارشناسان خود در زمینه طراحی نور مصنوعی ارائه کننده انواع مختلف پروژکتور ، چراغ و لامپ را در اشکال مختلف و با توجه به نوع گیاه برای مکان های مختلف از جمله گلخانه ها و گیاهان آپارتمانی و … می باشد. لازم به ذکر است که در صورت نیاز این محصولات به همراه ریموت کنترل ارائه می گردد تا تنظیم شدت نوردهی در دوره های مختلف رشد گیاه برای رسیدن به حداکثر بازدهی مقدور باشد. در ادامه چند نمونه از محصولات تولید شده توسط این شرکت را مشاهده کرده و همچنین به چند مورد از مزایای نورپردازی گلخانه و ایجاد نور مناسب جهت رشد گیاه و حداکثر فوتوسنتز با سیستم ال ای دی اشاره می شود.

مزایای لامپ رشد LED نسبت به سایر منابع نور:

طول موج مناسب،  بازده نوری بالا، گرمای تابشی و محیطی کم، عدم وجود مواد خطرناک برای محیط زیست، طول عمر،  قابلیت تنظیم زاویه تابش و شدت نور، نور یکنواخت،  افت نوری کم

دیدن ویدئو زیر جهت آشنایی با روند پیشرفت نور مصنوعی در سایر کشورها خالی از لطف نیست.

UA-106955259-1
اکنون تماس بگیرید
مشاهده ما روی نقشه
//]]>