لامپ رشد گیاه مهمترین کاربرها:

لامپ رشد گیاه ال ای دیلامپ رشد گیاه میتواند برای پرورش گیاه در محیط  بسته  به کار رود. لامپ های رشد گیاه هم کاربرد صنعتی و هم خانگی دارند. براساس قانون مربع معکوس ، شدت نور ساطع شده به صورت معکوس متناسب با مربع (مجذور) آن از منبع نقطه ای تعریف میشود (مثلا اگر یک شی در فاصله دوبرابری قرار گرفته باشد فقط یک چهارم نور را دریافت می کند ) که می تواند یک مانع جدی برای گیاهان در محیط بسته باشد. تکنیک های زیادی برای استفاده مؤثرتر از نور به کار گرفته شده است.  اغلب بازتابنده هایی در لامپ های رشد گیاه استفاده می شود تا کار آیی نور مؤثرتر واقع شود.  جهت دریافت نور مساوی، تا جایی که امکان آن وجود داشته باشد گیاه را به لامپ  نزدیک می کنیم تا همه نور ساطع شده از لامپ به سطح گیاه برسد. لامپ های رشد گیاه انواع مختلفی دارند که از جمله ی آن میتوان به لامپ های تزیینی، لامپ های فلورسنس ،لامپ های (HID)، و لامپ های دیود نورافشان (ال ای دی ) اشاره کرد ، امروزه بیشتر از لامپ های فلورسنس و HID  استفاده می شود. برای گیاهان در محیط بسته معمولا از لامپ های بخار سدیم (HPS/SON) و لامپ های HID متال هالید (MH) استفاده می شود. اما فلورسنس ها و ال ای دی  ها به دلیل مقرون به صرفه بودن جایگزین لامپ های متال هالید شده اند.

لامپ های متال هالید با تخلیه ی انرژی زیاد و تولید نور های آبی و فرابنفش در مرحله ی رشد رویشی گیاه مورد استفاده قرار می گیرند.

   لامپ های متال هالید سرامیکی و متال هالید طیف وسیع نوری به عنوان منبعی منحصر به فرد در  جهت رویش گیاه و تولید مثل آن به کار گرفته می شوند. لامپ های تولید کننده ی نور  آبی اغازگر پاسخ رویشی در گیاه می باشند. لامپ های بخارسدیم با تخلیه ی انرژی زیاد در مراحل تولید مثلی و رویشی گیاه مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین آنها جایگزینی مناسب جهت تولید نور در مرحله تولید مثلی می باشند و لامپ های نور قرمز باعث گل دهی بیشتر در گیاهان می شوند. اگر لامپ های بخار سدیم برای مرحله رشد رویشی استفاده شوند گیاها سریع تر رشد می کند در نتیجه دارای میان گره ی بزرگتر خواهد بود. در سالهای اخیر ،تکنولوژی  ال ای  دی م مورد توجه قرار گرفت  .یک لامپ رشد با استفاده از دیود ها، طول موج های خاصی از نور تولید می کند.  سازمان ناسا لامپ های رشد ال ای دی را برای افزایش تولید  غذا در  فضا آزمایش کرده است. یافته ها نشان داده اند که گیاهان بوسیله نور های آبی ، سفید، قرمز  از طیف مریی نور تحت تاثیر قرار می گیرند.

لامپ رشد گیاه LED

رشد گیاه صبالامپ های رشد گیاه ال ای دی  دارای  دیود های نور افشان هستند که معمولا دارای پوششی با منبع حرارتی و فن توکار هستند. لامپ های رشد ال ای دی معمولا به یک بالاست جداگانه نیاز ندارند و مستقیما به یک پریز برق متصل می شوند.

انواع لامپ رشد ال ای دی بسته به کاربرد ان از نظر رنگی متفاوت هستند. از مطالعه فتومورفوژنزها مشخص می شود که  نورهای آبی ، فرا قرمز، قرمز و  سبز در شکل گیری ریشه ، رشد گیاه ، فتوسنتز بهتر و گل دهی مؤثر هستند. اما مطالعات کافی در این زمینه وجود ندارد  تا میزان رنگ خاص مؤثر برای رشد بهینه گیاه را توصیه کند. یافته ها نشان میدهد  که بسیاری از گیاهان در صورت وجود هر دوی نور آبی و قرمز رشد طبیعی خواهند داشت. اما  مطالعات دیگری نشان داده است که نور قرمز و آبی فقط از لحاظ اقتصادی برای رشد گیاه مؤثر هستند. اما در شرایط سخت محیطی نور سبز در رشد گیاه مؤثرتر خواهد بود. لامپ رشد ال ای دی امواج کافی برای نوردهی فراهم میکند. اما امروزه لامپ های رشد ال ای دی  سفید که دارای مقادیر  یکسان نور  قرمز ، آبی و سبز هستند تولید شده اند. لامپ رشد ال ای دی سفید به عنوان روشنایی مکمل در محیط های خانگی و اداری استفاده میشود. برای اطمینان از کیفیت بالا در بیومس )توده زنده) و مواد بیوشیمیایی گیاه ، گیاهان زیادی  در شرایط گلخانه ای  مورد بررسی قرار گرفته اند. گیاهانی مانند نعناع ، ریحان ، عدس ، کاهو، کلم ، جعفری و هویج از نظر سلامت و موفقیت در رشد مورد بررسی قرار گرفتند. هچنین گیاهان تزیینی مانند گل پامچال و گل همیشه بهار ازنظر افزایش در گل دهی مورد بررسی قرار گرفتند. آزمایشات انجام شده توسط فیلیپس  برروی لامپ های رشد LED  ،  مقدار نور دهی لازم  برای رشد گیاهان مختلف در  شرایط گلخانه  ای را مشخص کرد.  آنها یافتند که اثرات نور مانند (شدت نور ، نوردهی کامل، نوردهی روز ، دوره روشنایی/ تاریکی هرروز ، کیفیت نور، جهت نور ، توزیع نور در گیاهان) هم رشد گیاه (فتوسنتز )  وهم تکامل گیاه (مورفولوژی) را تحت تاثیر قرار داده است.

با استفاده از  آزمایشات انجام شده روی گوجه فرنگی، خیار کوچک و فلفل نشان داده شد  که  مقدار نور لازم برای همه ی گیاهان یکسان نیست و براساس نوع محصول و منطقه متفاوت است. بنابراین آنها باید مقدار  نوردهی  لامپ های  LED   در گلخانه ها را مورد آزمایش قرار دهند. یافته ها نشان می دهد  که نور LED   باعث  تاثیر در مقاومت گیاه در برابر بیماری ها، طعم و سطوح تغذیه ی آنها می شود. اما آنها تا سال 2014 روش عملی برای استفاده از این اطلاعات را پیدا نکردند. دیودهای استفاده شده در لامپ های رشد LED اولیه معمولا 3/1وات تا 1 وات توان داشتند.  اما دیودهای ولتاژ بالاتر مثل 3 وات و 5 وات در لامپ های رشد LED استفاده میشوند. برای مناطق بسیار فشرده تراشه های COB بین 10 وات و 100 وات استفاده می شوند. به دلیل اتلاف گرما این تراشه ها اغلب کارآمد نیستند. برای جلوگیری از سوختگی برگ، لامپ های رشد LED با ولتاژ کمتر از 300 وات در  12اینچ ی(30 سانتی متر)  از گیاه قرار می گیرند و در لامپ های ولتاژ بالای 1000 وات یا بیشتر در 36 اینچی (91 سانتی متر ) از گیاه قرار می گیرند . لامپ های LED بسیار ارزشمند هستند و هزینه ها  را در طول زمان  کاهش  می دهند و  دارای طول عمر زیادی هستند . لامپ ها ی رشد LED  از لحاظ مقدار وات  نسبت به دیگر لامپ های LED   کارآمدتر هستند. LED ها معمولا  50000-90000 ساعت ماندگاری دارند تا زمانی که LM 70 باشد.

UA-106955259-1 //]]>