پروژکتور IR (مادون قرمز)(دید در شب دوربین های مداربسته)

 پروژکتور مادون قرمز (IR)

پروژکتور IR (مادون قرمز) نوعی از نورافکن می باشد که موجب روشنایی نامحسوس محیط میشود. این نوع پروژکتور محیط را با امواج الکترومغناطیس با طول موج 850 نانومتر روشن می کند. این طول موج در گستره امواج مادون قرمز قرار دارد. امواج مادون قرمز در گستره بینایی چشم انسان نیست. و فقط دوربین های مخصوص دید در شب این امواج را تشخیص میدهند. در نتیجه روشنایی تولید شده توسط پروژکتور های IR را انسان با چشم غیرمسلح تشخیص نمیدهد. کاربردهای این نوع پروژکتور ها تقویت دید در شب دوربین های مدار بسته ،بهبود کیفیت تصاویر دوربین های ANPR ، شکار، کاربردهای نظامی و … می باشد. در ادامه انواع پروژکتورهای IR و پروژکتور پلاک خوان تولید شده توسط صنایع روشنایی صبا را در توان های مختلف جهت استفاده در محیط هایی با اندازه های گوناگون را مشاهده میفرمایید:

LED IR projector 1w
پروژکتور مادون قرمز1 وات

پروژکتور ال ای دی 6 وات
پروژکتور مادون قرمز 6 وات

پروژکتور LED 20 وات
پروژکتور مادون قرمز 20 وات

پروژکتور LED 20 وات
پروژکتور مادون قرمز 24 وات

پروژکتور LED مادون قرمز 30 وات
پروژکتور مادون قرمز 30 وات

پروژکتور مادون قرمز 48 وات
پروژکتور مادون قرمز 48 وات

پروژکتور ال ای دی 80 وات

پروژکتور مادون قرمز 100 وات (قابل سفارش در ولتاژ کاری 12-24-36-48 ولت)

پروژکتور مادون قرمز 48 وات
پروژکتور مادون قرمز 42 وات (مشاهده جاده ای )
IR projector 100w SMD
پروژکتور مادون قرمز 100 وات (SMD)
چراغ قوه مادون قرمز
چراغ قوه مادون قرمز

مرتبط با این محصول

محصولات گذشته :

[/photo_box]

پروژکتور ال ای دی مادون قرمز 3 وات
پروژکتور مادون قرمز 3 وات

پروژکتور ال ای دی مادون قرمز 8 وات
پروژکتور مادون قرمز 8 وات
IR projector 12w
پروژکتورمادون قرمز 12 وات
پروژکتور مادون قرمز 48 وات
پروژکتور مادون قرمز 42 وات
پروژکتور IR (طرح پاراگونتک)
پروژکتور IR (طرح پاراگونتک)
پروژکتور مادون قرمز 50 وات (SMD)
پروژکتور مادون قرمز 50 وات (SMD)
IR projector 30w SMD
پروژکتور مادون قرمز 30 وات (SMD)

پروژکتور IR (نورافکن مادون قرمز)(مخصوص دید در شب دوربین های مداربسته) :

پروژکتور IR

پروژکتور IR (مادون قرمز)

امواج فروسرخ نوعی از امواج الکترومغناطیسی هستند که بعد از برخورد با جسم موجب گرم شدن آن می‌شود . این امواج دسته‌ای از پرتوهای نامرئی خورشید هستند. به همین سبب وقتی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیریم احساس گرما می‌کنیم. این امواج دارای طول موج بیش تر از امواج مرئی و بسامد (فرکانس) کمتر از آن‌ها هستند. به همین دلیل در نمودار طیف الکترومغناطیس بعد از امواج مرئی قرار دارد. این امواج در نمودار بعد از رنگ قرمز در امواج مرئی، که کم‌ترین شکست را نسبت به بقیهٔ رنگ‌ها دارد قرار می‌گیرد. به همین سبب به آن‌ها امواج فروسرخ یا مادون قرمز می‌گویند. کسب اطلاعات بیشتر درباره امواج فروسرخ

از آنجاییکه طول موج این امواج در طیف بینایی چشم قرار ندارد. لذا از این نوع نور در ساخت پروژکتور های مادون قرمز استفاده می گردد. این نوع پرژکتورها جهت دید بهتر در تاریکی مورد استفاده می گیرد. زیرا با استفاده از دوربین ها می توان تاثیر این امواج بر روشنایی محیط را دید و بدون اینکه سایر موجودات واقع در آن محیط متوجه شوند محیط مذکور را روشن نمود.
اینگونه پروژکتور ها جهت کاربردهای گوناگون از جمله شکار ، پزشکی ، پلیسی و نظامی ، نجوم ، آزمونهای غیرمخرب ، آشکارساز شعله ، باستان‌شناسی و … مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین از مهمترین کاربرد های آن تقویت دید در شب دوربین های مداربسته می باشد. بهبود کیفیت تصاویر دوربین های ANPR (دوربین پلاک خوان) با استفاده از پروژکتورهای مادون قرمز صورت می پذیرد.
همچنین مدل های  DC این پروژکتورها قابلیت روشن شدن توسط برق ماشین و استفاده به عنوان نور نامرئی جهت شکار را نیز دارا می باشند. ( پروژکتور شکاری )
پروژکتور IR (مادون قرمز) در اندازه ها و توان های مختلف و همچنین دو نوع LED وSMD تولید شده اند. که با توجه به کاربردهای مختلف اندازه و توان آن انتخاب می گردد.

در تولید چراغ و پروژکتورهای IR صنایع روشنایی صبا از باکیفیت ترین ال ای دی مادون قرمز استفاده شده است.

دوره کاری (Duty Cycle) در پروژکتورهای طراحی شده مجموعه صنایع روشنایی صبا دارای  100% می باشد.

دوره کاره:دوره کاری

دوره کاری به معنی نسبت زمان کاری به کل زمان بازه می باشد. شکل مقابل معنی دوره کاری یا Duty Cycle را روشن می سازد.

در پروژکتور مادون قرمزدوره کاری 100 درصد به این معنی است که در کل زمان دوره تناوب پروژکتور روشن می باشد. به همین دلیل در سرعت های بالا احتمال اینکه در آن فریمی که دوربین از وسیله نقلیه عکس میگیرد، پروژکتور خاموش باشد ازبین میرود.

انتخاب زاویه تابش در پروژکتور مادون قرمز:

شکل زیر نشان دهنده نحوه انتخاب زاویه تابش در پروژکتور های کنار جاده یا اتوبان جهت خواندن پلاک وسابل نقلیه می باشد:پروژکتور پلاک خوان مادون قرمز

سوالات متداول:

“آیا نور پروژکتورهای مادون قرمز با چشم قابل رویت است؟”

خیر. طول موج پروژکتورهای مادون قرمز 850nm می باشد. چشم انسان قدرت تشخیص امواج الکترومغناطیس با طول موج های بین 400 تا 700 نانومتر را دارد. بنابراین نور پروژکتور IR با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست. و برای این کار به دوربین های مخصوص دید در شب مانند دوربین های شکاری ، دوربین های مداربسته در حالت night mode و … نیاز است.

“تصاویر در تصویر برداری در حالت دید در شب چگونه هستند؟”

قدرت تصویر براداری دوربین های دید در شب به صورت سیاه و سفید است. علت این امر ماهیت تصاویر رنگی می باشد. وقتی اجسام با نور مرئی یا همان امواج 400 تا 700 نانومتر روشن میشوند، هر جسم بسته به مواد تشکیل دهنده خود طول موج خاصی را باز می تاباند. و ما رنگ آن جسم را به رنگ آن طول موج بازتابانیده شده می بینیم. حال در تصویر برداری به شکل مادون قرمز یک طول موج بیشتر وجود ندارد (850nm). پس ما اجسام را فقط در یک رنگ میبینیم.

UA-106955259-1 //]]>